Z důvodu velkého vytížení je možné nás navštívit pouze ÚTERÝ až ČTVRTEK. Osobní návštěvu je nutno vždy sjednat předem. Moc děkujeme za pochopení!

Vozík za kolo nebo dětskou sedačku na kolo?

Nevíte zda zakoupit vozík za kolo nebo cyklosedačku?

Pojďme si rozebrat několik faktů, které vám určitě pomohou se rozhodnout.

1) Bezpečnost
2) Stabilita
3) Využití
4) Zdravotní nezávadnost a pohodlí
5) Cena
6) Respekt řidičů a viditelnost
7) Skladnost
8) Naložení dítěte
9) Úložný prostor
10) Časové využití
11) Krádeže


1) BEZPEČNOST

Nejdůležitější bod. V první řadě by vás měla zajímat určitě bezpečnost.
Bez debat zde rozhodně vyhrávají vozíky za kolo. Díky jejich pevnému rámu, bezpečnostním pásům, stabilitě a v neposlední řadě zdravotní nezávadnosti.
S kvalitním vozíkem projedete více méně každý terén. U cyklosedačky stačí sebemenší nerovnost a vaše kolo spadne spolu s dítětem. Výrobce kol při jeho konstruování nepočítá s dalším zatížením, stabilita kola montáží cyklosedačky velmi významně klesá.
Pokud dojde k pádu kola, dítě padá většinou na hlavu. Není chráněno žádnou konstrukcí, je tedy velká pravděpodobnost zranění.
Pokud jedete s vozíkem a cyklista spadne, vozík zůstává nedotčeně stát, nedochází k žádnému zranění.
Navíc je dítě připoutáno bezpečnostními pasy a I kdyby došlo k veliké kolizi a převrácení vozíku,
dítěti se nic nestane.
Další výhodou vozíků je tak, že se s ním můžete vydat do většího terénu, který projedete bez nehody. Mimo komunikace nehrozí sražení automobilem. Kolo s cyklo sedačkou je nestabilní a tudíž s ním do terénu těžko vyjedete. Pokud ano, určitě riskujete pád a tudíž zranění dítěte.

 

2) STABILITA

Jak již zaznělo v prvním bodě, vozík za kolo má další veliké plus, a to stabilitu. Kvalitní vozík jen velmi těžko převrátíte. Samozřejmě se zde bavíme o těch nejkvalitnějších vozících. Určitě se vyplatí investovat do kvalitního vozíku, platíte za zdraví a bezpečí vašich dětí.
Stabilita a cyklosedačka absolutně nejde k sobě. Kolo s cyklo sedačkou není stabilní. Navíc u předních sedaček hrozí to, že dítko strčí nohu do kola (některé sedačky jsou oproti tomuto chráněny držákem nohou s páskem) a nebo jsou případy, kdy se špatně uplá sedačka otočila při jízdě a dítě ze sedačky spadlo.


3) VYUŽITÍ NA VÍCE SPORTŮ

Kvalitní vozík za kolo Má mnoho stran ně využití. Většina z nich se dá používat jako plnohodnotný sportovní kočárek, který poslouží mnoho let a na mnoho sportů. Projedete s ním víceméně jakýkoliv terén. Je to ideální parťák pro aktivní rodiny na běh, jogging, chůzi po horách, chůzi ve sněhu, popřípadě na běžky. Vozík LEGGERO je určen výrobcem díky několika parametrům (velká stabilita a kvalitní kotoučové brzdy používané na horská kola) i na in-line bruslení.
Cyklosedačka je vysloveně použitelné pouze na cyklo jízdu.

 

4) ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST a POHODLÍ

Viděli jste již nikdy spící dítě ve vozíku a spící dítě na cyklosedačce?
Zkroucené díte v cyklosedaččce, které půlkou těla vypadává ze sedačky a to třeba směrem do vozovky? K tomuto není více co dodat.
Dítě ve vozíku sedí v pohodlné sedačce, nemůže jakkoliv přečnívat z vozíku ven, je chráněno pevnou konstrukcí, síťkou proti kamínkům, hmyzu a dalším částicím, které by jej mohli zranit.
Průjezd terénem:
V kvalitně odpruženém vozíku se dítě pouze houpe. Nedochází k žádným otřesům. Na trhu je několik kvalitně odpružených vozíků, bohužel se také prodávají vozíky, které nejsou buď odpružené vůbec, nebo jen velmi nekvalitně.


5) CENA

První bod, kde určitě vyhrává cyklosedačka. Ceny cyklosedaček jsou nízké. Ale je pro Vás na 1. místě opravdu cena, před bezpečností? Navíc ceny ojetých vozíků za kolo se pohybují velmi vysoko, tudíž při prodeji bazarového vozíku neproděláte kolikrát vůbec nic.

 

6) RESTEKT ŘIDIČŮ, VIDITELNOST

Vozíky za kolo jsou opět velmi dobře vybaveny reflexními prvky. Mají také povinnost být vybaveni oranžovým či žlutým praporkem. Řidiči vidí vozík z větší dálky a mohou tak lépe reagovat.
Také mají řidiči větší respekt z vozíku, než z kola a objíždějí jej větším obloukem.

 

7) SKLADNOST

Možná zda také vyhrávají cyklosedačky. Vozík přeci jen zabere dost místa a pokud nemáte, kam jej uskladnit, bývá to problém.
Nicméně každý kvalitní vozík lze jednoduše složit a udělat z něj během chvíle placku. Na převoz v autě je vozík za kolo stejně více méně skladný jako sedačka.
Parkování v zaměstnání: zde má plus cyklosedačka. Většinou v kolostavu není dost místa pro vozík, sedačka se nemusí řešit.
Sedačka na kolo se většinounechává na kole uplá a nemusíme ji sundavat. Cyklovozík většinou doma od kola odepínáme pro jeho složení.

 

8) NALOŽENÍ DÍTĚTE

Asi by tento bod měl spadat k bodu 1 - bezpečnost. Možná by bylo nejvhodnější si vyzkoušet posazení dítka do vozíku nebo cyklosedačky samo na vlastní kůži. Je to nepopsatelně odlišné a nepopsatelně jednodušší, posadit dítě do vozíku, než do sedačky. Zde stabilita vozíku hraje obrovský prim.

 

9) ÚLOŽNÝ PROSTOR

Do vozíku naložíte kupu věcí, potřebných k výletu (svačina, náhradní oblečení, pláštěnka, doklady, atd).

 

10) VYUŽITÍ OD NAROZENÍ DO 7 LET

Vozíky za kolo můžete s miminkovníkem používat již od 1. měsíce dítěte. Osobně doporučujeme vozit dětičky, které již sami drží hlavičku. Bez miminkovníku lze vozit až děti, které sami sedí. Konkrétně značka LEGGERO má vozíky uzpůsobeny pro děti až do 7 let. Velikost jejich ergonomické sedačky je variabilní a bude v ní pohodlně dětem o různé velikosti.
Velikost cyklosedačky není variabilní vůbec.

 

11) KRÁDEŽE

Vozíky za kolo jsou bohužel ohroženy více, než sedačky na kolo. Určitě více hrozí krádež vozíku, než sedačky.
Určitě doporučujeme, si vozík při odchodu od něj, řádně zamknout, stejně jako kolo.

Zpět do obchodu