Tipy na výlet s vozíkem za kolo pro děti nebo psy

Českobudějovicko

Přehled městských cyklostezek Českých Budějovic: http://www.cb-info.cz/cz/mesto-bez-barier/stranky/cyklostezky.aspx

 

Přehled cyklostezek probíhajícími Českými Budějovicemi dle označení v mapách:

- trasa č. 12,  vedená směrem severojižním podél řeky Vltava (je součástí mezinárodní cyklostezky, která vede přes naše území z Německa do Rakouska)

- trasa č. 122, směr Borek, Třeboň

- trasa č. 1018, směr Roudné, Římov

- trasa č. 1050, směr Dobrá Voda, Nové Hrady

- trasa č. 1096, směr Rudolfov

- trasa č. 1092, směr Litvínovice, Lipí

- trasa č. 1100, směr Dubné, Holašovice

- trasa č. 1108, směr Vrbenské rybníky

- trasa č. 1120, směr Staré Hodějovice, Ledenice

 

 

Trasy v okolí Českých Budějovic doporučené pro jízdu s vozíkem za kolem a osobně vyzkoušené:

1) České Budějovice - Hluboká nad Vltavou, 9 km tam a 9 km zpět - po stejné trase. Obtížnost: povrch: 1. V letních měsících hojně navštěvovaná stezka.

   - cyklostezka - asfaltový povrch celou trasu. Na trase možnost občerstvení.

   - Nástup kdekoliv na trase: Č. Budějovice - Zimní stadion, Č. Budějovice - Dlouhý most, Č. Budějovice - sídliště Vltava, České Vrbné - Vodácký kanál, Bavorovice, Hluboká nad Vltavou - zimní stadion. Lepší je trasu jet ve směru ČB - Hluboká nad Vltavou a zpět , z důvodu lepšího parkování v ČB.

V obci Bavorovice je nový povrch vozovky, tudíž je celá trasa sjízdná i na in-line bruslích. Na Hluboké je stezka ukončena velikých krásným dětskýcm hřištěm, minigolfem , lanovým parkem, tenisovými hřišti, golfovým hřištěm. Možnost občerstvení na několika místech. Možno navštívit zámek Hluboká nad Vltavou nebo zoologickou zahradu Ohrada, aquapark (letní bazén). 

S vozíkem za kolo CROOZER či CHARIOT zvládne trasu ujet kažý.  I maminky s menší fyzičkou.  :-)

Výmoly na trase žádné.

2) České Budějovice - Purkarec, 19 km tam a 19 km zpět. Úsek ČB-Hluboká je vytíženější hlavně in-line bruslařemi, úsek z Hluboké do Purkarce je méně navštevovanou částí stezky.

 - cyklostezka - asfaltový povrch na 90% trasy, cca 10% zpevněná cesta jiného typu. Na trase možnost občerstvení v Bavorovicích, Hluboké nad Vltavou a v Purkarci.

   - Nástup kdekoliv na trase: Č. Budějovice - Zimní stadion, Č. Budějovice - Dlouhý most, Č. Budějovice - sídliště Vltava, České Vrbné - Vodácký kanál, Bavorovice, Hluboká nad Vltavou - zimní stadion. Lepší je trasu jet ve směru ČB - Purkarec a zpět , z důvodu lepšího parkování v ČB.

Též možnost jet pouze úsek Hluboká nad Vltavou - Purkarec a zpět.

Na trase počítejte s kopečky, i když vede trasu většinu cesty okolo řeky Vltavy. Nedoporučujeme  s vozíkem CROOZER ani CHARIOT pro nesportovce s nulovou fyzičkou. :-) Některé úseky jsou strmější. Výmoly na trase žádné.

 

3) Hluboká nad Vltavou - Purkarec, 10 km tam a 10 km zpět. Obtížnost povrchu: 1, provoz: letní měsíce vytíženější, mimo sezónu téměř liduprázdno.  

80% cesty je s asfaltovým povrchem, zbytek je spevněný terén , ale bez výmolů. 

Na trase počítejte s kopečky, i když vede trasu většinu cesty okolo řeky Vltavy. Nedoporučujeme  s vozíkem CROOZER ani CHARIOT pro nesportovce s nulovou fyzičkou. :-) Některé úseky jsou strmější.

 

4) České Budějovice - Trocnov, cca 17 km tam a 17 km zpět (možnost dostat se zpět vlakem).

Cíl: Rodiště Jana Žižky - Trocnov, popřípadě restaurace ideální nejen pro děti s půdou plnou pohádek "Borovanský mlýn".

Trasa vede po asfaltových silnicích nejnižších tříd - auto potkáte opravdu jen ojediněle, a dále po lesních cestach.

Vyjet můžete z Českých Budějovic (trasa je značena číslem 1120 - směr Starné Hodějovice, Ledenice ) , ale osobně doporučujeme, chcete-li se vyhnout jedinému kopci na trase, vyjet ze Starých Hodějovic nebo ze Srubce.

Trasu Vám popíšu detailně, pokud bych Vás naváděla po značené cyklotrase, dojedete k místu, kde s vozíkem prodejete jen obtížně.

Popis trasy ze Starých Hodějovic: Auto doporučujeme nechat nad Starými Hodějovicemi - např na rozcestí ulic "K Hůrce" a "Na vyhlídce", kde je i rozcestník, který Vás navede správným směrem - na Hůrku,Zborov. Pojedetre cca kilometr do kopce - neděste se, není to nic hrozného. :-) Přijedete K prvnímu rozcestí, kde se dáte doleva. po cca 500m přijedete k "satelitu" s názvem "Na Štětkách". Tam se na rozcestí dáte mírně doprava. Dojedete do vsi "Zborov". Ve Zborově se dáte u dětského hřiště po "hlavní cestě" (po které projede denně max. 20 aut) doprava. Cesta je mírně z kopce. POZOR! Zde se začíná lišit značená cyklotrasa od trasy, po které Vás chci navést já!

Po této cestě dojedete k mostu přes vlakovou trať (zde se asfalt mění spíše na šotolinu), most přejedete a dostáváte se do chatové oblasti. Za mostem pojedete ještě cca 300-400m, až dojedete k první odbočce doleva (polní cesta směřující k chatám) , na kterou odbočíte. Popojedete cca 200m, pak odbočíte doprava z kopečka, přes mostík přes potok  už vidíte po levé ruce hráz rybníka. Na tu se potřebujete dostat. Proto pozor , hned za mostkem přes potok musíte odbočit ostře do leva a pokračujete stále vpřed - po pravé ruce krásný "Mlýnský rybník", polevu lesík (šíře cesty odpovídá polní cestě). 

Objedete rybník ( ke konci mírně horší cesta - štěrk), přijedet k chatám. Po cca 300m přijedete k dalšímu rybníku ("Prostřední rybník"). Tam se vydejte doprava!!! Pokud Vás někdo bude navádět rovně na značenou cyklo trasu, neposlouchejte ho :-) a jeďte opravdu doprava. (Po levé ruce budete tak mít rybník.) Po této lesní cestě jeďte (cca 700m odhadem), až najedete na asfaltovou úzkou cestu. Na té odbočte doleva. Zde Vám cestu nikdo neporadí, zde živáčka potkáte jen opravdu náhodně. :-)

Po této asfaltce jeďte tak dlouho, až dojedete k domku, kde se asfalt mění na  šotolinu. Po té jeďte (lesíkem) až k louce, kde se cesta rozdvojuje. Vy se vydejte rovně po louce, popravu je výběh s kravičkama. Tady jsme většinou zastavovali, protože krom kraviček je u domku i hejno hus, kachen, slepic... a tak měla dcerka hodně co obdivovat. :-) Po prohlídce stád :-) pokračujte dále po cestě, která se zde opět mění na asfaltovou. Po chvíli dojedete na rozcestí - k hlavní cestě a k nádraží. Ttoto je jediný úsek, kde musíte přejet hlavní silnici (cca 50m). Pak ihned sjedete opět na polní cestu, kde už Vás bude navádět ukazatel - směr Památník Jana Žižky". A nyní už máte před sebou jen cca kilometr cesty a jste v cíli. Zde můžete navštívit muzeum Jana Žižky, posedět v krásné hospůdce na terase u rybníčka, nebo se projít naučnou trasou areálem památníku.

Cestu zpět doporučujeme stejnou. Pokud nechcete jet pouze po asfaltu - zadními, nefrekventovanými silničkami, můžete jet z Trocnova (z nádraží) na Strážkovice, od tud do Stžížova, dále na Borovnici. Z Borovnice pojedete na Novou Ves a z ní do Hůrky a do Starých Hodějovic.

 Věříme, že se Vám budou líbit obě dvě trasy. My jsme tuto trasu absolvovali s vozíkem nesčetněkrát.

Ještě jeden tip: potřebujete-li se cestou najíst, vydejte se od památníku J.Žišky směrem na Borovany a před nimi odbočte (ukazatel u silnice) doprava na "Borovanský mlýn". Ideální restaurace pro rodiny s dětmi a velice dobrá kuchyně. V letních měsících je restaurace hodně obsazená, ale zatím jsme vždy místečko našli. :-)

Odkazy:

Památník J.Žižky: http://www.trebonsko.cz/pamatnik-jana-zizky-z-trocnova

Restaurace Borovanský mlýn: http://www.borovanskymlyn.cz/

 

5) České Budějovice - Zliv, cca 15 km tam a 15 km zpět,  rovinka, nenáročný terén. Zvládne úplně každý! :-)

Cestou můžete navštívit ZOO Ohrada (vstup se psy je zakázán), lovecký zámeček Ohrada a obdivovat krásy přírody Jižních Čech. Stezka vede okolo rybníků, okolo výběhů pro koně.

Z ČB se vydejte po cyklostezce vedoucí do Hluboké nad Vltavou. V Bavorovicích odbočte dle ukazatelů směrem na ZOO Ohrada. Od ZOO pokračujte po značené cyklotrase směr na Zliv. 

Náš tip: Pokud hledáte moderní a dobrou restauraci s prolízačkami pro děti a krásným prostředím, doporučujeme navštívit Penzion Bezdrev v těsné blízkosti Zlivy.

http://www.penzionbezdrev.cz/

ZOO Ohrada: http://www.zoo-ohrada.cz

 

6) České Budějovice - Zlatá Koruna

Možnost navštívit klášter.

 

7) České Budějovice - Římov

Možnost navštívit přehradu Římov, unikátní křížovou cestu - cca 6 km trasa značená v okolí Římova s 25 zastaveními , roubenku v Římově a loretu s kostelem sv. Ducha.

Trasa 1: České Budějovice - Roudné - Plav - Heřmaň - Borovnice - Střížov - Pašinovice - Římov. Trasa vede 4 km po silnici č.155.

 Trasa 2:

 

8) České Budějovice - Trhové Sviny

Možnost navštívit ZOO Dvorec u Borovan, Buškův hamr.

 

9) České Budějovice -Třeboň (krásné lázeňské město)

Třeboňkso je ideálním místem pro cylistiku (roviny a mnoho cyklostezek). 

Možnost navštívit zámek, Schwanzenberskou hrobku, vykoupat se ve Světě, či si okolo něj udělat pouze vycházku či vyjížďku.

http://www.trebonsko.cz/

 

10) České Budějovice - 

 

Odkazy na weby s cyklo stezkami:

http://www.cykloserver.cz

http://www.budweb.cz/cesky/budejovice/cyklistika.htm

Vozík za kolo pro psa XLC by Croozer